Следите от унищожената защитена зона над Калиакра водят към собственик на голф игрище

08:24, 01 окт 16 25 867 Шрифт:
Topnovini Автор: Topnovini
Опожарената и разорана защитена зона в „Натура 2000“ над Калиакра е собственост на фирма, която се свързва с рекламния бос Красимир Гергов и сина на Огнян Дойнов – показа разследване на Биволъ.

Както Topnovini.bg вече съобщи, РИОСВ-Варна спря принудително разораването и създаването на лозов масив в имота от 1456 дка., който се намира над плажа „Болата“. В началото на септември същият терен беше опожарен. Разораните терени представляват последните понтийски степи в Европа и се ползват със специална защита. От Българското дружество за защита на птиците и Коалицията „За да остане природа в България“ са подали сигнали до МОСВ, МЗХ и Европейската комисия за грубо нарушение на Закона за биологичното разнообразие и две европейски директиви.

Към настоящия момент теренът с идентификатор 07257.46.606 е собственост на фирмата „Милениум Енд Ко“ ЕООД. Тя го е закупила от „Интерсел България“ ЕООД през 2014 г., а през август 2016 го е ипотекирала заедно с други имоти в БАКБ срещу кредит от 8 милиона лева.

„Милениум Енд Ко“ и „Интерсел“ имат общ собственик. Това е люксембургската „Гoлф Енд Лейжър Ентърпрайсис Интернешънъл Ес Ей“. Нейната собственост тъне в няколко други офшорки, показа проучване на Биволъ във фирмения регистър на Люксембург. Като краен държател на акциите се появява люксембургски адвокат, който очевидно е прокси на истинските собственици.

„Интерсел“ притежава няколко фирми, свързани с лозарство: „Лозови градини“ ЕООД, „Крайморски градини“ ЕООД, „Лозя Калиакра“ ЕООД и т.н.

Общото между тях е, че всички са били управлявани от Александър Драмалийски, който е бил и управител на голф комплекса на Красимир Гергов „Трейшън Клифс Голф енд Спа Резорт“. До април 2008 съуправител на фирмата заедно с Драмалийски е и самият Гергов, съобщава  Биволъ.

Дружеството "Милениум енд Ко" не възнамерява да строи курорт, фотоволтаичен парк или голф игрище върху терена си от 1456 дка, който се намира над плажа "Болата" край Калиакра. Това се казва в писмо по повод информацията по темата, публикувана в "Дневник". Според тях инвестиционният интерес към територията на защитените зони край резервата "Калиакра" съществува от 2007 г., като през цялото време оттогава досега различни търговски дружества са полагали целенасочени усилия за унищожаване на степното местообитание, съобщава „Дневник”.

Според управителя на "Милениум Енд Ко" Стефка Василева терените, купени от община Каварна през 2007г. са земеделска земя, а не на пасища и мери, както твърдят от Българското дружество за защита на птиците и Коалицията "За да остане природа в България". Документи на компанията действително сочат, че на 31 януари 2008г. Областната дирекция "Земеделие и Гори" в Добрич и Общинската служба по земеделие и гори в Каварна, са издали протокол, с който са констатирали, че терените, собственост днес вече на "Милениум енд Ко", са обработваеми към датата на съставяне на протокола.

"Освен това процедурата за промяна на начина на трайно ползване на терените от "пасище" на "нива" е станало преди издаването на двете заповеди на МОСВ от ноември 2008г. и ноември 2009г. за защитените зони за птиците и местообитанията, казва Стефка Василева. По тази причина подпалените и разорани терени няма как да са част от тях".

Василева настоява също, че имотите на фирмата, която управлява, не попадат в обхвата на защитената зона "Калиакра" за опазване на дивите птици. Тя е обявена със заповед на МОСВ през август 2009г. "Дали терените са били някога обработвани или не може лесно да бъде установено през архивните сателитни снимки на местността в Google, каза Тома Белев от Коалиция "За да остане природа в България". На тях ясно личи, че въпросните площи никога не са обработвани преди есента на тази година".

Според Белев промяната в начина на трайно ползване на терените, собственост на «Милениум енд Ко» е станало в нарушение на тогава действащите разпоредби. «От общинската служба «Земеделие и гори» в Каварна просто са «пропуснали» да изискат задължителната при подобна процедура екологична оценка», твърди той.

За "Милениум енд Ко" нещата изглеждат иначе. Според управителят на компанията още през 2011г. РИОСВ – Варна е съгласувала за поземлените й имоти инвестиционно предложение за "Създаване и отглеждане на овощни насаждения". От компанията разпространиха и копие на решението, с което тогавашния директор на РИОСВ – Варна Румяна Радилова е разрешила създаването на градина от праскови и череши. (Виж прикачения файл) В него изрично е записано, че това "няма вероятност да окаже значително отрицателно въздействие върху природните местообитания, популации и местообитания на видове, предмет на опазване в защитените зони" около н. Калиакра През 2012г. Министерството на околната среда и водите прави опит да отмени това решение, но след обжалване пред Върховния административен съд от страна на "Милениум енд Ко" то остава в сила.

В началото на тази седмица казусът стана трагикомичен, след като РИОСВ – Варна все пак издаде заповед за принудително спиране на земеделските дейности в терените на "Милениум енд Ко". Мотивът за това беше "липса на подадени и съгласувани инвестиционни предложения за споменатия поземлен имот, свързани със създаване на трайни насаждения – лозя".

"Никога не сме имали намерение да създаваме лозе, отговори задочно Стефка Василева. Нямам представа защо решението на РИОСВ – Варна е мотивирано по този начин. На практика се спира изпълнението на нещо, което ние никога не сме имали намерение да правим", каза тя.

До приключването на работата върху този текст от РИОСВ — Варна не отговориха, как са избрали мотива за заповедта от началото на седмицата.  От "Милениум енд Ко" обаче смятат да обжалват решението на инспекцията и да продължат с разораването и разчистването на камъни от терена си.

"Земята се оказа бедна и неподходяща за засаждане на овошки, обясни Василева. За това в момента подготвяме терена за засаждане с жито и ръж, които са характерни за региона. Всички евентуални бъдещи искания за забрани на земеделски дейности във връзка отредения начин на трайно ползване на нивите, ще са незаконосъобразни", твърди тя.

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама