Момчил Петков от Добрич е с бронзов медал от световно първенство по шах

11:52, 13 дек 16 / Спорт 25 873 Шрифт:
10-годишният Момчил Петков от ШК "Енергия 21" - Добрич завоюва бронзов медал на Световното ученическо индивидуално първенство по шахмат 2016 година в Сочи, Русия. Възпитаникът на Тодор Тодоров остана трети в категорията при момчетата до 11 години.

С изключителен финал, с три победи в последните три кръга, Момчил Петков завърши със 7 точки от 9 възможни актив и раздели първо - четвърто място в крайната турнирна таблица. Допълнителният показател определи Петков да е носител на бронзовия медал.

Успехът е много ценен, защото Момчил демонстрира шахматни и състезателни качества. В последния кръг той постигна победа на първа турнирна дъска срещу едноличния до този момент водач Явокир Синдаров от Узбекистан, превъзхождащ българина с повече от 300 рейтинг точки.

Шампион в тази група е Илья Маковеев от Русия, а втори е Явокир Синдаров.

При момичетата до 15 години Габриела Антова (ШК "Шах XXI" - София) се класира на 7-мо място с 5 точки. В последния кръг Габриела загуби срещу сребърната медалистка Адриана Сакоренко от Русия.

Шампионка в тази група е А Харшини от Индия със 7,5 т.

Отлично се представи при момчетата до 7 години при първата си международна проява Владимир Кононенко ( ШК "ЦСКА" - София). След две победи в последните два кръга той финишира с 6 точки и зае 12то място в крайното класиране (дели 6то - 13то място).

С победа завърши участието си в турнира при момичетата до 11 години и Надя Тончева (ШК "Левски" - София). Тя завърши с актив от 5 точки и зае 19то място.

При момчетата до 9 години Светлен Иванов (ШК "Локомотив" - София) завърши с 4,5 точки и зае 32ро място.

Занимава се с шах от 6-годишен. Той вече има във витрината си над 20 купи от престижни състезания и над 50 медала. Тази година за втори път Момчил стана шампион на България при момчетата до 12 години, двукратен европейски шампион по шахмат.