Завършва реставрацията на южния кораб на Голямата базилика в Плиска

16:23, 23 авг 16 25 379 Шрифт:
Topnovini Автор: Topnovini
Вероятно до края на август ще е завършен южен кораб на Голямата базилика в Плиска. Това е показала проверка, извършена от директорът на НИМ проф. Божидар Димитров.

Той направи инспекция на реставрацията на Голямата базилика – майката на всички български църкви в първата българска столица Плиска. Установено беше, че фирма „Армира 2013”, натоварена с нейната реставрация, се справя много успешно със задълженията си.

Монтирани са вече една голяма част от каменните блокове, които Министерство на транспорта дари преди няколко месеца и, които бяха взети от разрушени водонапорни кули и складове по жп линията Русе-Варна, които са били използвани за тяхното строителство. Навремето те са били взети от строителите на Мидхат паша от Голямата базилика.

В момента реставраторите настъпват по т.нар.южен кораб на базиликата. Вероятно до края на месеца ще го завършат. През септември най-вероятно ще започне реставрацията на обекта, който предизвиква най-голям интерес сред българите – свещения кладенец (аязмо). В момента е завършен проекта на арх. Юлий Фърков и се чака неговото одобрение от Министерство на културата. Свещеният кладенец ще бъде построен с изцяло събрани  дарения от българите. Потокът от дарения се засили след като Светият отец папа Франциск дари 5 хил. евро за реставриране на Голямата базилика в Плиска преди около месец, с което одобри нейното възстановяване и я нарече мост между Изтока и Запада. Храмът е  построен по план на папската катедрала „Сан Пиетро”, която българите са уголемили с няколко метра вероятно водени от типичната българска гордост, за която пишат много средновековни автори – „да са първи в света по всичко”. Във Византия дори съществува поговорка, употребявана от някои тщеславни византийци:”Императорът пречупи типичната българска гордост”.

Божидар Димитров категорично отказва да участва в европейски проект по набирането на средства от същата тази „българска гордост”. Той казва, че нашите прадеди са сътворили това архитектурно чудо със собствени средства и труд.

Нима ние, българите на ХХI-ви век да разчитаме на средствата, събрани от германски и френски данъкоплатци, казва той.

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама