EK прекрати наказателната процедура срещу България за замърсения въздух

19:01, 17 юли 15 25 369 Шрифт:
Topnovini Автор: Topnovini
Европейската комисия взе решение за закриване на наказателната процедура срещу страната ни, свързана с неизпълнението на задълженията по спазването на националните тавани на емисии на атмосферни замърсители от големи горивни инсталации, определени в Договора за присъединяване на България към ЕС, съобщи Министерството на околната среда и водите (МОСВ).

Съгласно Договора страната ни има задължение за спазване на обща стойност за емисиите на серен диоксид, азотни оксиди и прах от всички големи горивни инсталации.

Процедурата беше открита заради неизпълнението на задължителните за всички европейски страни национални тавани на вредни емисии замърсители на въздуха от големи горивни инсталации. У нас това са топлоелектрическите централи в Гълъбово, Димитровград и Перник.

Преди един месец ЕК заведе дело срещу България и Белгия в Съда на Европейския съюз заради трайно високите равнища на фини прахови частици (ФПЧ), които са сериозен риск за общественото здраве.

България от години оглавява класацията за най-мръсен въздух в докладите на Европейската агенция по околна среда, на които се базират решенията на ЕК, а редица български градове са първенци по замърсен с ФПЧ въздух.

„В резултат на положените усилия и на инвестирането на значителни за възможностите на страната средства, между 2007 и 2013 г. емисиите на различните замърсители от големи горивни инсталации в България са намалени неколкократно: на серен диоксид над 6 пъти, на азотни оксиди 2 пъти и на прах приблизително 5 пъти“, посочват от министерството.

За да бъдат постигнати националните тавани на атмосферните замърсители, освен значителните по размер инвестиции за изграждане и въвеждане в експлоатация на сероотчистващи инсталации, бяха потърсени допълнителни възможности за намаляването на емисиите, отиващи отвъд действащите нормативни изисквания.

Допълнителните мерки, изразяващи се в прилагане на по-високи степени на десулфуризация и на по-ниски нива на емисии на вредни вещества, бяха обсъдени с всеки от операторите на 12-те най-големи горивни инсталации в страната. Мерките бяха приети от почти всички оператори. Резултатите от работата на тези инсталации бяха няколкократно потвърдени от Регионалните инспекции по околна среда и периодично обсъждани с ЕK.

В резултат на общите усилия на МОСВ и бизнеса, бяха постигнати резултати, които доведоха до спазване на европейските изисквания и до закриването на наказателната процедура, заключават от МОСВ.

 

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама