Пловдив събира над 120 любители на българския фолклор

07:10, 31 юли 15 / Култура 25 305 Шрифт:
Topnovini Автор: Topnovini
Пловдив събира над 120 любители на българския фолклор. Това ще се случи по време на традиционния Летен международен фолклорен семинар. Домакин на събитието е Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство в Пловдив, съобщиха от учебното заведение.

Тази година той се провежда за 11-и път, а негови гости ще бъдат любители на автентичния български фолклор от 4 континента. Това са непрофесионални музиканти от 15 страни, които в живота си са математици, инженери или лекари от Австралия, САЩ, Канада, Япония, Тайван и много други държави, но всички са обединени от магията на народната ни музика.

Според музикалния координатор на семинара проф. д-р Любен Досев от АМТИИ, до момента  желаещите да развият уменията си в българските народни танци са 80 чужденци. Специално за тях от северните фолклорни области пристигат водещи състави за автентични хора, които ще проведат учебни демонстрации под професионалното око на хореографа на ансамбъл "Тракия" проф. д-р Даниела Дженева.

Останалите гости на семинара ще усъвършенстват народното си пеене с преподавател професор д-р Светла Станилова, свиренето на тамбура, кавал, гъдулка, родопска гайда, акордеон, тъпан и други инструменти. По всеки от тях преподавател ще е изявен български майстор, като обучението по кларинет например е поверено на големия Никола Илиев.

За пореден път у нас пристига и Лорънс Уайнер (Лари). 72-годишният американец е един от най-големите меценати на фолклорното ни изкуство зад граница и от 1966 г. не изневерява на тази своя любов през целия си живот. През годините Уайнер е събрал повече от 470 грамофонни плочи с българска народна музика, изчистил е паразитните им шумове и за своя сметка е прехвърлил тази съкровищница на CD-та с отличен звук, които е подарил на библиотеката на АМТИИ.

Уайнер е един от първите преподаватели по народни хора на американци, разполага с огромен архив лично заснети от него изпълнения на български певци, инструменталисти и танцьори, реализирани през последните 50 години. Домът му в САЩ е музей на българския фолклор, а той единодушно е определен за един от най-големите колекционери на фолклор в света изобщо.

Летният фолклорен семинар ще бъде открит от ректора на АМТИИ проф. академик Милчо Василев  днес в АМТИИ-Пловдив.

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама