30 организации от България и Румъния участват в клъстер за зелена енергия

17:21, 08 дек 15 25 466 Шрифт:
Topnovini Автор: Topnovini
Интегрирана система за безопасност и управление опазването на околната среда е разработени и внедрена в рамките на проект „Клъстер за зелена енергия „Констанца – Добрич“. Той се реализира в продължение на 18 месеца, като водеща организация е Сдружение Бизнес Агенция-Варна, клон Добрич, а партньор - СМU –Констанца. На пресконференция ръководителят на проекта Силвия Щумпф обобщи дейностите, реализирани през последната година и половина.

Стана ясно, че в клъстера са се включили 30 организации – по 15 от България и Румъния. Сред тях са представители на бизнеса от ВЕИ сектора, неправителствени организации и академични звена. Очаква се занапред да се включат и общини, както и по-големи ветропаркове. Това е един от пътищата, за да се подобри околната среда, посочи тя.  По време на изпълнението на проекта 320 души са били въвлечени в идеята, а именно - разумното ползване на природните ресурси и контролиране на използването им. Това са реални проекти с реални резултати, подчерта Силвия Щумпф.

По думите й, в досегашната си работа клъстерът е успял да срещне представители на бизнеса и екоорганизациите, в резултат на което да се тушират доста спорове. Опитваме се да изгладим тона между тях, посочи С. Щумпф.

Тя каза още, че България е изпълнила изискванията на ЕС за дял на възобновяемата енергия към 2050 г. още през 2009 г. Според нея, малка част от ветрогенераторите на територията на област Добрич са опасни за птиците. Това, че няма много соларни паркове пък не отнема много от чернозема в региона.

Основната задача за създаването на клъстера за зелена енергия е да се създаде организация, която да подпомага развитието на клъстера, да представя възможности и платформа за обмен на добри практики, обясни доц. Кирил Киров от Технически университет - Варна, който е изпълнител на проекта.

Разработена и в процес на внедряване е интегрирана система за управление. Тя е интернет базирана и позволява на членовете на клъстера да обменят помежду си опит. Системата дава възможност да се оценява състоянието на всеки един член на организацията. Клъстерът може да оценява общото ниво на развитие,  да подпомага членовете, за да постигат добрите практики, обясни той. Реализиран  е механизъм за оценка и самооценка на всички членове на клъстера. Има разработен наръчник с 9 процедури за управление на риска. Представени са две методики за оценяване на риска. Финансирането е в размер на 458 000 евро и изтича към 31 декември 2015 год. Усвоени са обаче едва 70% от средствата.Проектът е финансиран по Програма трансгранично сътрудничество Румъния-България 2007-2013 год.

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама