Започнаха тържествата в Добрич по случай Освобождението на България

21:00, 02 мар 16 25 800 Шрифт:
Topnovini Автор: Topnovini
С тържество под наслов „Възкресението на един народ“ в Добрич започнаха тържествата, посветени на 138-годишнината от Освобождението на България от османско-турско владичество на 3 март 1878 г. То се състоя тази вечер в огледална зала „Нели Божкова“. Присъстваха кметът Йордан Йорданов, заместник-кметовете д-р Емилия Баева, арх. Боян Коларов и Росица Йорданова, общински съветници, културни и просветни дейци, ученици, много граждани.

„Честването на тази светла дата от новата ни история задължава да бъде отдадена заслужена почит към паметта на нашите деди, преживели с цената на неимоверни усилия ужасите на утвърдената със сила турска власт в българските земи“, каза в академичното си слово на проф. д.и.н. Велико Лечев от Великотърновския университет „Св. Св. Кирил и Методий”.  

В Златна Добруджа се раждат и израстват непокорни българи, които участват дейно  в хайдушкото движение. „Хайдутите-добруджанци в четите на Димитър Калъчлията, Пею Буюклията, Щерю Певтичев, Коста Войвода, Стефан Караджа и Поп Харитон, не са хора с бели ръкавици и ангелски сърца,  но изпълняват достойно своя дълг на закрилници на местното население от произволите и изстъпленията на османо-турската власт“, подчерта той.

„Тихото, неафиширано величие на добруджанци се проявява в подетата общонационалната борба за новобългарска просвета и самостоятелна българска църква. Българските учители в Добруджа – Апостолът на българската свобода Васил Иванов Кунчев, Иван Кършовски, Стойко Иванов, Георги Драганов, Тодор Пеев и др. възпитават своите ученици в дух на родолюбие и исторически оптимизъм, който е важен фактор в борбата за Освобождение. Добруджанци проявяват своето будно национално съзнание по време на борбите за самостоятелна българска църква. Категоричната позиция, отстоявана от Хаджи Иван Хадживълков и Иван Кършовски следва да се оцени като израз на неустоимия стремеж за утвърждаване на изконните български духовни ценности. Посетите семена от родните училища и православната църква дават богати плодове. Като застават плътно зад убеждението, че един народ може да бъде насила завладян, но не и насила освободен, техните възпитаници се включват самопожертвователно в национално-освободителните войни в края на 60-те и началото на 70-те години на 19 век. Участието на Стефан Караджа, Димитър Ковачев, Иванчо Досев в легията на Георги Раковски, както и на единайсетте жители на Северна Добруджа, начело със Спас Соколов в четите на Христо Ботев, показват, че добруджанци са узрели за свободата и за тях тя е жизнена потребност. 120 добруджанци се включват в българското опълчение. Сред тях са седем жители на Добрич – Димитър Ковачев, Кузман Христов, Йордан Станев, Йордан Апостолов, Иван Михнев, Георги Петков,  Тодор Калчев… Политическата зрялост на добруджанци се изявява в участието им в свещената за нас руско-турска освободителна война. На 3 март 1878 година в Сан Стефано е подписан мир между Русия и Османската империя, с който империята се признава за победена“, каза още в словото си проф. Лечев. И призова: „Нека тачим светлата памет на нашите възрожденци, които взеха от историята пламъка. Вечна слава на руските войни, сражавали се самоотвержено за свободата на нова България. Вечна слава на българските опълченици, които бяха националното достолепие в свещената за нас руско-турска освободителна война. Да живее България!“

В общоградското тържество участваха поетесата  Петранка Божкова, актьорът Янко Лозанов, Живко Желев – кавал, както и Дамска хорова формация „Мистика“ с диригент Росица Дурмушлийска.

 

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама