450 пулмолози и 25 световни научни светила се събраха на конгрес край морето

16:46, 11 юни 16 25 691 Шрифт:
Topnovini Автор: Topnovini
До пет години хора ще умират от лечими днес белодробни инфекции заради масовата поява на резистентни щамове, които не се влияят от стандартната терапия с антибиотици. Това предупредиха водещи пулмолози на старта на VI Научен конгрес на Българското дружество по белодробни болести на „Златни пясъци“, цитирани от „Труд“. „Проблемът е провокиран от безконтролното приемане на антибиотици, което все още е факт в България. В реанимациите вече има ръст на пациентите с пневмонии, които нерядко умират“, обясни доц. Диана Петкова, председател на дружеството.

„Инфекциите са една от трите големи заплахи за обществото ни. Другата е хроничната обструктивна белодробна болест. Освен пушенето, тя е провокирана и от тежкото замърсяване в големите градове, заради което настояваме улиците им редовно да се мият“, добави доц. Явор Иванов, зам.-председател на дружеството. Според него замърсяването е една от главните причини и за повишаването на страдащите от астма и от белодробен рак, от който годишно се разболяват между 3000 и 3400 българи. Заради късната диагностика под 5% от тях преживяват 5 години.

Шестият конгрес на Българското дружество по белодробни болести събра край Варна 450 медици, сред които са и 25 световни научни светила от чужбина. Първият симпозиум на конгреса беше посветен на туберкулозата, която и в ХХІ век все още е предизвикателство за медицината и проблем с висока социална значимост. Сред големите теми на форума са още ХОББ - хроничната обструктивна белодробна болест, астмата, ракът на белия дроб и съвременните форми за тяхното лечение.

По време на форума с наградата „За цялостен принос към обучението по пневмология и фтизиатрия на името на проф. Ванко Ничев“ беше удостоен доц. д-р Владимир Максимов - лектор, лекар, учен, обучил и квалифицирал поколения български пулмолози. Призът „За изключителен принос към развитието на пулмологията в България“ получиха доц. д-р Донка Стефанова, лекар, учен, ерудиран преподавател, лице на съвременната българска фтизиатрична школа, и доц. д-р Димитър Димитров, дългогодишен ръководител на Клиниката по Белодробни болести на ВМА, дал своя принос в българската медицина като ръководител и участник в мисии в чужбина. Награда за принос към развитието на пневмо-фтизиатричната мрежа на името на д-р Димитър Граматиков беше връчена на д-р Цветомила Дудевска, управител на СБАЛББ в Троян. Отличието за най-добър млад пулмолог получи д-р Евгени Меков, две поощрителни награди взеха д-р Николай Янев и д-р Николай Кючуков. Грамота „За особени заслуги към БДББ“ беше присъдена посмъртно на Николай Дончев, дизайнер на списание „Торакална Медицина“ от 2009 до 2015 г.

За пръв път дружеството учредява награда „За особени заслуги към БДББ“, която се присъжда на видни учени от чужбина, дали своя принос за развитието на българската пулмология. Наградата представлява скулптура, изработена от проф. Венелин Божидаров и грамота на БДББ за почетно членство в организацията. Призът беше присъден посмъртно на проф. д-р Рудолф Шпайх от Университетска болница Цюрих, Швейцария, организирал и подарил три симпозиума по Съдови болести с международно участие, лектор и ментор в два последователни курса за млади пулмолози на БДББ. Наградата получи дългогодишната сътрудничка на професора г-жа Урсула Тредер. Проф. д-р Улрих Костабел от университета в Есен, Германия, също получи наградата - за своя изключителен принос като лектор в няколко конгреса на БДББ и в Лятното училище на БДББ по Интерстициални болести през юли 2016 г. Същата награда беше връчена и на проф. д-р Марк Удхед за неговия изключителен принос като лектор в областта на белодробните инфекции на няколко конгреса на БДББ.

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама