До края на месеца Европа ще деблокира 1 млрд. евро за Турция по Механизма за бежанците

11:26, 21 юни 16 / Свят 25 211 Шрифт:
Topnovini Автор: Topnovini
До края на месеца Европейската комисия ще деблокира 1 млрд. евро за Анкара по Механизма на ЕС за бежанците в Турция. Новината бе съобщена от зам.-директора на Генерална дирекция "Миграция и вътрешни работи" на ЕК Оливие Ониди като отговор на питане от турска делегация депутати от Меджлиса. Това стана ясно по време на междупарламентарна среща, домакинствана от ЕП, на която присъстваха депутати и неправителствени организации от Западните Балкани, Гърция и Турция. Заседанието бе водено в Световния ден на бежанеца от Илияна Йотова - зам.-председател на Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи на ЕП, съобщава БТА.

"Все още чакаме 3-те милиарда евро, които са необходими, за да създадем условия за живот на бежанците. Договорите са подписани, но все още чакаме тяхното изпълнение", заявиха турските депутати.

Представителят на Европейската комисия ясно подчерта, че отпусканият 1 млрд. евро са пари от общоевропейския бюджет, но има сериозни проблеми със събирането на останалите 2 млрд. евро, които трябва да дойдат от държавите членки. Депутатите от Меджлиса припомниха, че вече над 3,7 млрд. мигранти са влезли на територията на Турция и се намират в нейни бежански лагери. 

Срещата в Брюксел е безпрецедентна, защото за първи път на едно място се събират представители от парламентите от Гърция, Турция и страните от Западните Балкани след сериозното изостряне на бежанската криза в региона. Инициативата за това е на Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи на ЕП и на гръцкия парламент. Дискусията бе доста остра, особено между представителите на Македония, Гърция и Турция. Те си размениха много взаимни обвинения, но всички бяха единодушни, че не трябва да се строят стени между държавите, защото са скъпа инвестиция, която не води до резултат. Срещата ясно показа, че има много нерешени проблеми и тлеещо напрежение между страните по т.нар. Балкански маршрут на миграцията, които могат да бъдат обсъдени при посредничеството на "неутрална" страна като Европейския парламент, се посочва в прессъобщението от офиса на Илияна Йотова.

Гръцките депутати акцентираха върху затварянето на границите по Балканския маршрут, което е много голям проблем за страната.

"Поне 37 процента от пребиваващите в Гърция бежанци са деца", каза гръцки депутат.

Негова колежка от Босна и Херцеговина допълни тревожната картина с думите, че както сега съществуващото европейско законодателство, така и предлаганата от ЕК реформа не предвиждат почти нищо за децата бежанци. Тя предложи на Европейския парламент да излезе с инициатива за специални легални хуманитарни коридори за деца. 

От своя страна евродепутатите критикуваха Европейската комисия, че е допускала прекалено дълго държавите членки да не бъдат солидарни, напразно надявайки се, че миграционните потоци няма да нараснат толкова много. 

Зам.-директорът на Генерална дирекция "Миграция и вътрешни работи" на Европейската комисия Оливие Ониди сподели с депутатите от националните парламенти, че в момента тече дебат между евроинституциите за реформа в общностното законодателство по миграция. Според него, целта на реформата е системата да бъде по-ефективна от сега, включително и при борбата с трафикантите. Ониди смята, че законодателните текстове срещу тях занапред трябва да бъдат много по-ясни и по-сурови. 

От ключово значение ще бъде и реформата на Дъблинския регламент, където ясно трябва да залегне принципът, че държавата членка, в която пристига мигрантът, е отговорна за него и разглеждането на молбата му за международна закрила. "Трябва ефективно да бъдат връщани тези, които нямат право на международна закрила", каза още Ониди. Според представителя на ЕК, работата с трети страни е от голямо значение, особено с т.нар. държави на транзит. В тази връзка той смята, че споразумението по миграцията между ЕС и Турция е от ключово значение. "Неговата цел бе да се спре потокът мигранти, влизащи нередовно в ЕС, особено през Егейско море, както и да се реши ефективно проблемът с легалното влизане на мигранти в ЕС по схемата "един за един", т.е. връщане в Турция на нередовен мигрант от гръцките острови за сметка на вече регистриран мигрант от турските лагери", отбеляза още Ониди.

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама