Бизнесът иска незабавно да се отменят осигурителните прагове

12:24, 05 авг 16 25 355 Шрифт:
Topnovini Автор: Topnovini
В обща позиция, изпратена с писма до финансовия министър Владислав Горанов и социалния Зорница Русинова, четирите национално представителни работодателски организации – Асоциация на индустриалния капитал в България (АИКБ), Българска стопанска камара (БСК), Българска търговско-промишлена палата (БТПП) и Конфедерация на работодателите и индустриалците в България (КРИБ), поискаха отмяна на праговете за минимален осигурителен доход (МОД).

В мотивите си за това искане бизнесът подчертава, че в годините след настъпилата глобална икономическа криза от 2008 г., административно определяните прагове за минимален осигурителен доход се разминават драстично с икономическото състояние на отделните сектори и предприятия, с динамиката на заетостта, както и с общата и секторна производителност на труда и ръста на цените. Безпрецедентни се оказват родните механизми за определяне на прагове на МОД по отделни професии, длъжности и икономически дейности, т.к. не се прилагат в нито една от държавите членки в ЕС. 

Публикуваме писмото без редакторска намеса:

УВАЖАЕМА ГОСПОЖО РУСИНОВА,

УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ГОРАНОВ,

В годините след отключване на глобалната икономическа криза от 2008 г., административно определяните прагове за минимален осигурителен доход /МОД/ се разминават драстично с икономическото състояние на отделните сектори и предприятия, динамиката на заетостта, общата и секторна производителност на труда и ръста на цените. Национално представителните работодателски организации /НПРО/ многократно са заявявали, че този подход увеличава сивия сектор и ограничава заетостта в отделни региони, сектори, предприятия и на уязвими социални групи с ниска квалификация. Тези аргументи са представяни многократно и в препоръки на Европейската комисия, Световната банка и Международния валутен фонд.

Обръщаме отново внимание, че подобни механизми за определяне на прагове на МОД по отделни професии, длъжности и икономически дейности не се прилагат в нито една от държавите членки на ЕС. В ход е и увеличаване на ставките на осигурителните вноски за фонд „Пенсии“ на ДОО, независимо от първоначално заявените намерения за отказ от увеличаване на данъчно осигурителната тежест. Същевременно по предложение и под натиска на синдикалните организации, в Наказателния кодекс бяха приети текстове за наказателно преследване на отклоняването от осигурителни задължения в значителни размери, което обезсмисля определянето на прагове за МОД.

В тази връзка НПРО:

1. Настояват отново компетентните контролни органи да изпълняват в пълен обем и с висока ефективност, законово регламентираните им задължения за драстично ограничаване на осигурителните измами и недекларирания труд, тъй като предоставените правомощия са достатъчни като функционалност и възможност за контрол, въздействие и превенция.

2. Заявяват обща позиция за незабавна отмяна чл. 6, ал. 2, т. 3 на КСО регламентиращ определянето на МОД по длъжности и икономически дейности и отказ от провеждане на преговори за определяне на прагове на МОД за 2017 г. до приемане от социалните партньори и държавата на консенсусен модел за определяне на минимална работна заплата в България.

 

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама