Момчил Петков от Добрич е новият европейски шампион по шах

14:28, 12 авг 16 / Спорт 25 1334 Шрифт:
10-годишният Момчил Петков от Добрич е новият европейски шампион по шах при деца до 12 години, съобщава Българската федерация по шах.

Състезателят на ШК„Енергия2“–  Добрич  бе безкомпромисен към своите връстници и постигна  пълен  точков актив– по 9 точки от 9 възможни.  Той спечели титлата по време на провелия се в Мурек, Австрия от 2 до 11 август 14-и шампионат  на Европейския съюз за деца от 8 до 14 години. При  момчетата  до  12  години  Момчил  Петров  победи  последователно  Зсофия  Висзе  от Австрия, Давид Ременюк от Ирландия, Леннокс Бинс от Швеция, Давид Шернтанер от Австрия, Патрик  Золц  Ковач  от  Унгария,  Даниел  Кристоферич  от  Австрия,  Русзард  Свиек  от  Полша, Леон Путар от Хърватия и Александер Росол от Австрия. На второ място в турнира до 12 години със 7,5 т. е Давид Шернтанер от Австрия, а трети с 6 т. е  Патрик Золц Ковач от Унгария.

При децата до 8 години европейски шампион стана Симеон Тодев от ШК„Пловдив“ – Пловдив, който също е с пълен точков актив.

И  двамата  млади  шахматисти  имат  редица  шахматни  успехи,  и  тези  шампионски  титли увенчават закономерно печелившата формула– талант и много сериозна шахматна подготовка, посочват от федерацията.

Момчил е шампион на България по класически шах.

Със своя индивидуален рейтинг 2007 г. към 1 май 2016 г. в ранглистата на Световната федерация по шахмат Момчил е 2-ри в България, 14-ти в Европа и 25-ти в света за момчета до 11 години. Момчил се занимава с шах от 6-годишен. Той вече има във витрината си 20 купи от престижни състезания и над 50 медала. Тази година за втори път Момчил стана шампион на България при момчетата до 12 години.

Предстои му участие в Европейско индивидуално първенство (17-28.08.2016 – Прага, Чехия) и на Световно индивидуално първенство (18-31.10.2016 – Батуми, Грузия),

Участието му в тези състезания бе подпомогнато от дарители, които се отзоваха на призива на неговата майка. Малкият талант доказа, че заслужава оказаното му доверие. Пожелаваме му успехи и на предстоящите състезания!