НИМ отпусна 16 000 лева за проучване на Голямата базилика в Плиска

13:28, 15 авг 16 25 368 Шрифт:
Topnovini Автор: Topnovini
Националният исторически музей (НИМ) отпусна 16 000 лева за спасителни проучвания на Голямата базилика и околността в първопрестолна Плиска. Това съобщи за Topnovini.bg ръководителят на разкопките археологът доц. Павел Георгиев.

В края на работният сезон екипът на археологът може да се похвали с разкриването на канал, който е служел за източване на Свещения кладенец. Съоръжението е с дълбочина четири метра.

Изследвани са вкопани структури от ранния период преди Х век и времето, когато в района е положена каменна настилка.

В резултат на досегашната работа са разкрити неизвестни досега вкопани съоръжения, свързани с функционирането на Голямата базилика и предшестващия я мартириум на Енравота, който е бил унищожен по време на антихристиянския метеж през 865 г.

Чрез канала, който беше открит, е била източвана вода от проучения миналата година Свещен кладенец (аязмо). Той е построен  непосредствено пред полагане на основите на първата ни катедрала в периода 867-868 г. С помощта на това хидросъоръжение наследеното от базиликата аязмо се превръща в каптаж за изворна вода, отвеждана извън манастира. В близост до неговата ограда се очаква да бъде разкрит наземен водоизточник от втората половина на IХ век.

Живоносната сила на водата, текла по изградения с камъни канал, е подчертана от строителите чрез неговото заустване непосредствено под западния край на символичния гроб на мъченик, оформен под куполното покритие на кладенеца, така че да бъде запазена широката каменна стълба, водеща поклонниците към отвора в купола на самото аязмо.

Откритието показва пълна приемственост между двете начални фази в изграждането та раннохристиянския български комплекс, заложен в навечерието на официалното приемане на християнството (856-864 г.) и неговото налагане и утвърждаване в официална религия на средновековна България през IХ и Х век.

Разкриването на хидросъоръжение предлага реални възможности за възстановяването и превръщането му в още един пункт за исторически и религиозен туризъм при Голямата базилика – майка на всички български храмове от зората на християнизацията на българите и средоточие на първия български манастир след покръстването.

Тазгодишните разкопки на екипа на доц. Павел Георгиев в първопрестолния град ще приключат на 25 август.

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама