Реставрират Шишмановата баня със 725 000 лева от Европейското икономическо пространство

14:08, 15 авг 16 25 259 Шрифт:
Topnovini Автор: Topnovini
Шишмановата баня във Велико Търново ще бъде реставрирана със 725 000 лева, които Общината спечели по проект, финансиран от Европейското икономическо пространство. Обектът е публична общинска собственост и се намира в квартал „Асенов” и в непосредствена близост до храм „Св. Св. Петър и Павел” и средновековната църква „Св. Иван Рилски”.

Проектът „Културното наследство на град Велико Търново във фокуса на Европейското културно многообразие“ предвижда консервация, реставрация и експониране със защитно покритие на Шишмановата баня, която е недвижима културна ценност с национално значение. Срокът за реализация е до 30 април 2017 г. Аварийните мерки започват с укрепване на основните й зидове от запад. Консервационната намеса се изразява в моделирано надграждане на останалите стени, възстановяване на пилоните от хипокаустната система до действителната им височина, на полуцилиндричното покритие на северното помещение и на същинския под. Като основа ще се ползват запазените останки и наблюденията по време на археологическите проучвания.

Предвидено е монтирането на ограда между паметника на културата и улицата, както и изграждане на стабилна покривна конструкция, гарантираща защита на оригинала. Теренът около Шишмановата баня ще бъде облагороден, заложени са и мерки, които да подчертаят уникалността на недвижимата културна ценност. При реализацията на проекта управлението на отпадъците ще е по начин, осигуряващ опазване на околната среда.

С оглед постигане на изискването за подобряване на ситуацията на ромите се предвижда да бъдат включени трайно безработни лица с непрекъсната регистрация в Бюрото по труда. Ревитализацията на обекта се предвижда да бъде постигната чрез организиране на Фестивал на ромската култура и провеждане на „открити“ уроци по история. Реализирането на проекта, ще доведе както до реставриране на недвижима културна ценност с национално значение, така и до нейното последващо социализиране. Включването на трайно безработни лица, организирането на Фестивал на ромската култура и на открити уроци по история ще бъдат доказателство, че България изпълнява задълженията си като страна по Международния пакт за икономически, социални и културни права, приет от ОС на ООН през 1966 г. и ратифициран от страната ни през 1970 г.

 

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама