Цветанов: Щом Жельо Бойчев напуска парламента, за да прави бизнес, значи сме създали добри условия - обратно на това, което повтаря Нинова

07:05, 02 юли 18 / Политика 25 459 Шрифт:
Topnovini Автор: Topnovini

- Г-н Цветанов, по-силен ли е ГЕРБ след вота на недоверие, или по-слаб? Чухте ли нещо в хода на дебата, което да ви наведе на размисъл, че може би някъде бъркате?

- Темата, по която бе внесен вотът е жизнено важна, по нея никога не е излишен широк и обстоен дебат. Само, че много бързо се видя, че дебатът по вота не е цел на вносителите му. Защото от БСП подминават дълбочината на проблема и неговия генезис като се ограничата с това да изреждат злободневни примери, които така поднесени обслужват единствено партийната им пропаганда. С лекота и безотговорно, на популистки език обвинят и заклеймяват ГЕРБ в самия край на успешното ни европредседателство. Това е нелепо, но и много тъжно. Нелепо е спрямо политическите претенции на социалистите да са коректив на управлението, а е тъжно, защото е безотговорно. Сектор „Сигурност” е последният, който трябва да бъде експлоатиран по подобен начин.

На практика този вот постави лявата част от парламента в позиция на аутсайдер спрямо политическите процеси в страната, както и спрямо процесите в Западните Балкани и общоевропейските процеси. Това е единственото, което успяха да постигнат.

Според мен, след като искаш вот на недоверие, ти не само трябва да внесеш 80 подписа, но е редно да участваш активно в дебата, който си предизвикал, да си водещият в този дебат, защото е видно, че търсиш някаква промяна. За пръв път по време на подобен парламентарен дебат заради вносителя на вота – БСП, на практика нямаше никакъв дебат. Представени бяха мотивите им, имаше две процедури, които протекоха в порядъка на 3-4 минути, и с това дебатът се изчерпа. Напразно се надявахме да чуем техни говорители с експертен профил. Оказа се, че нито един представител на вносителя от Комисията по вътрешен ред и сигурност не се нае да говори от парламентарната трибуна. Така ролята на говорители по темата бе оставена единствено на Корнелия Нинова и на Елена Йончева.

Ако имаше дебат по същество, ние щяхме да представим пред колегите си и пред обществеността онези мерки, които сме набелязали за да се подобри работата. Щяхме откровено да споделим какви са били дефицитите, както и да докажем, че нашият подход в управлението в сектор „Сигурност” е системен. Сигурно си спомняте с какви проблеми се сблъскахме преди първото управление на ГЕРБ, когато бяхме влезли в ЕС с механизъм за проверка и оценка. Тогава това беше ясен знак, че не си бяхме написали домашното към 2007 г. През 2009 г. въведохме неотложни краткосрочни и дългосрочни мерки, които дадоха резултат. Затова и на брифинга, който направихме в кулоарите на парламента веднага след така наречения дебат по вота, ние посочихме какви действия сме предприели спрямо НПК. Едва ли някой може да спори с нас, че в периода 2009-2013 г. успяхме да стабилизираме системата. Получихме доверие от обществото, неутрализирахме деструктивните тенденции, задържахме престъпни групи и те получиха присъда на последна инстанция. До този момент нямаше подобни високи присъди.

Да се върнем към периода 2013-2014, когато ни управляваха днешните вносители на вота. Да си спомним какво пишеше по тяхно време в докладите на Държавния департамент на САЩ за трафика на хора у нас. Пишеше, че реформата, предприета през 2013-а година е неудачна, че е блокирана системата и че няма никакви разследвания.

- Преместиха ГДБОП.

- Когато преместиха ГДБОП в ДАНС се оказа, че много от служителите, които са натрупали експертиза да работят по тези престъпления, вече не са в системата или просто не са преминали в ДАНС, за да продължат да работят онова, за което са били обучавани години наред.

Това даде основания в следващия доклад за системата на сигурността през 2014 г. да ни сложат сред държавите трета категория - под особено наблюдение, където, забележете, се наредихме рамо до рамо със страни като Антигуа, Габон, Гвинея, Камбоджа, Конго и Намибия.

Това ли е алтернативата, която сега предлага БПС в сектор „Сигурност”? След усилията на управлението на ГЕРБ в периода 2015-2017 г., в новия доклад на Държавния департамент може да прочетете буквално следното: "Правителството демонстрира значими усилия в сравнение с предходния отчетен период. Именно поради това издигнахме България отново във втора група - правителството демонстрира увеличени усилия посредством осигуряване на по-голямо финансиране на дейностите по обгрижването на жертвите, както и отварянето на две нови съоръжения в София за защита на жертвите от трафик на хора, на кризисни центрове."

- От БСП говориха на вота за 60 хиляди нелегални мигранти, които са минали през нашата граница и с които сме наводнили ЕС. Каква е истината?

- Имаше време когато не бяха положени усилия за да се ограничи влизането на този бежански поток в страната ни. Говоря за периода 2013-2014 г. Тогава ние като опозиция алармирахме, че няма изградени филтрационни центрове, където да се прави събеседване. И още-че не всички, които влизаха, се регистрираха в системата "Евродак" (автоматизирана система на ЕС за идентификация по пръстови отпечатъци на бежанци - б.а.). Просто капацитетът, който имаше у нас към средата на 2013 г., беше пригоден за по-малко хора. А тогавъшното правителство се оказа некомпетентно и неспособно да осигури бързо изграждане на необходимия капацитет и на тези филтрационни центрове. По това време МС вземаше абсурдни решения за това къде да се изграждат центровете. Например в Казанлък - до вододайната зона, в полицейския учебен център трябваше да бъдат настанени бежанци. Очевидно неудачно, но да не забравяме и това, че в Казанлък има военно-промишлен комплекс. А те предлагат да има център насред Казанлък.

Що се касае до 60-те хиляди, за които питате, мога да кажа за тези, които са отблъснати. Над 90 000 са отблъснати от възпиращото съоръжение. Ние видяхме, проблемите при Орешарски, който командироваше на границата полицейски служители от вътрешността на страната. Така се оголиха малките населени места от реално полицейско присъствие. А като добавим, че закриха СОТ - МВР, където също имаше ресурс, който можеше да бъде ползван, и като добавим, че намалиха числеността на системата на МВР, представете си какъв рай настана за конвенционалната престъпност, за която днес те са се загрижили. Издадоха постановление, според което държавата трябваше да плаща за пъдари и охранители, които да могат бъдат назначавани по места, без да имат подготовка или каквито и да било познания по темата сигурност. Просто ги назначаваха, за да могат да обслужват партийни интереси. Така назначените се оказваха по-скоро сезонни работници, а не хора, които наистина могат да гарантират сигурността на гражданите.

Понастоящем в сектор "Полиция" са назначени 1765 човека, а 613 души са напуснали. Това е нормално текучество за нашата система. Бяха изградени 630 мобилни екипа, оборудвани с гориво, за да могат да посещават населените места и да си вършат работата. Ето затова казвам, че единствената цел, която си поставиха БСП с този вот на недоверие е грубо да приглушат отзвука от добрите отзиви за добрите резултати, които постигна страната ни по време на европредседателството. Чудеха се как постигнатото добро да бъде опорочено и поискаха вот на недоверие. Но когато искаш вот на недоверие, ти трябва да държиш сметка за това какъв е периодът на последните 6 месеца, какво е отношението на хората и на европейските лидери към председателството. Няма държава в ЕС, която да не ни е дала висока оценка. Гордея се, че бе отчетен и сериозен парламентарен принос. Българският парламент организира и проведе успешни събития от парламентарното измерение на Председателството. Безспорен успех бе приемането на процедурните правила за контрол над "Европол".

Постигнатото от българското председателство повдигна теми от изключително значение - дебата за кохезионна политика, за общата селскостопанска политика, за повече финансови средства за миграция и за сигурност в новия програмен период 2021-2027 г. А това, че успяхме да изведем като европейски фокус проблемите на Западните Балкани, носи сигурност и перспективи за развитие на региона. С личния принос на премиера Борисов, с усилията на лидерите на Западните Балкани, на европейските лидери, и разбира се, на нашия парламент, стигнахме до ратифициране на Договора за добросъседство между Македония и България. Това отключи възможността за диалог, което беше немислимо през последните 15-20 г. Стигна се и до политическия компромис за промяната на името на Македония и за неговото признаване. Българският и македонският премиери участваха заедно в поднасянето на венци на почит за 75 г. от спасяването на евреите, и в съвместното поклонението пред знакови паметници. Всичко това бе изглеждало като политическа фантастика доскоро. Но днес Западните Балкани повече от всякога са обвързани от една обща перспектива - евроатлантическото членство .

- Когато дадохте изявление след дебатите по вота казахте нещо много интригуващо - че след Спас Панчев и други в групата на БСП се колебаят накъде да тръгнат. След това Жельо Бойчев обяви, че си тръгва от парламента. Имате ли информация и за други, които ще напуснат Нинова?

- Спас Панчев беше много ясен - в групата на БСП коалиционните партньори не могат да участват свободно в медийни изяви. Това показва истинския стил на поведение на ръководството на ПГ на БСП- лицемерие и натиск. Точно когато обвиняват правителството, че бизнесът се задушавал, техен народен представител – при това достоен човек, ги напуска. Явно е разбрал, че в тази парламентарна група нищо не може да се променя. А може би той за разлика от тях разбира, че в момента бизнес средата в страната е изключително добра. Така става видно, че вносителите на вота си противоречат - един път критикуват кабинета, че задушава бизнеса, в следващия момент губят депутат, който обиден от отношенията в ПГ е решил да се занимава с бизнес.

Жельо Бойчев е емблематична за БСП политическа фигура - аз го познавам още, докато бях зам.-кмет на София, а той - общински съветник. Изключително ерудиран, добре подготвен да защити всяка своя теза. Явно човекът може да го прави, когато атакува политическия си опонент, но не успява да защити своето мнение в собствената си ПГ. Затова той избира друг път - в бизнеса, където парламентарното мнозинство и днешното правителство са осигурили необходимата среда за всеки, който има потенциал. Желая му успех.

 Цялото интервю вижте тук

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама